Sok hasznos ötlet, hogy valóban segítségedre legyen a légzésfigyelő

Megjelent a cikkünk a Hellobaby magazinban: miért riaszt tévesen, hogyan használjuk helyesen a légzésfigyelőt?

 

Remek találmány a légzésfigyelő, de csak akkor lesz hű társunk, ha odafigyelve használjuk. Mit tegyünk, hogy valóban a segítségünk legyen és ne az ellenségünk?

Légzésfigyelőt sok szülő vásárol gyermekének biztonsága érdekében, azonban nem árt tudnunk róla néhány alapvető dolgot, ha azt szeretnénk, hogy tényleg a hasznunkra legyen.

Hogyan kerüljük el a téves riasztást?

Téves riasztásnak nevezzük, ha a légzésfigyelő riaszt, miközben a babánk szemmel láthatóan jól van. Ha kiságyban elhelyezhető légzésfigyelőnk van, tehát szenzorpados kivitelű, akkor a téves riasztást általában a lapok rossz elhelyezése okozza. Ha a lapok nem érzékelik a felettük fekvő babát, a készülék be fog riasztani, a szülők pedig nagyon megijedhetnek.

Mitől nem érzékelnek a lapok?

- Ha a kiságyban köröskörül rácsvédőnk van, és azt betűrtük a matrac alá is. Ilyenkor a matrac nem fekszik fel jól az érzékelőlapokra és nem továbbítja a baba mozgását.

- Ha túl sok lepedőt, matracvédőt használunk, és a matrac nem ér eléggé az érzékelő lapokhoz.

- Ha a matrac fölé még babafészket is helyeztünk. Lehetséges, hogy így együtt már túl sok réteg van; bár a tapasztalat az, hogy a jófajta légzésfigyelőknek ez nem jelent gondot.

- Nem jól állítottuk be az érzékenységet, tehát nem eléggé érzékeny fokozatot választottunk. Bizonyos márkáknál 3 hónapos korig csak egy érzékelőlapot kell használni, 3 hónapos kortól egy másodikat is, ami szintén az érzékenység helyes beállítására szolgál.

- A legtöbb gyártó hangsúlyozza, hogy az érzekelőlapokat a matrac alatt sík felületre kell helyezni. Nem jó a hálós, rugós stb. felület. Ha a kiságy alja nem merev, akkor az érzékelőlapok alá egy-egy kemény lapot tehetünk, melyek azoknál kissé nagyobbak. Ha az ágy merev rácsokkal rendelkezik, akkor is hasznos lehet a kemény lap ahhoz, hogy az érzékelőlapok jól helyezkedjenek el. Mivel az ágy szellőzése ugyancsak fontos, nem célszerű az egész kiságyat lefedő, teli lapot betenni.

Ha pelenkára csíptethető (mobil) légzésfigyelőnk van, téves riasztást okozhatnak például következők:

- A készülék érzékelője nem fekszik fel jól a baba hasára. A pelenka legfelső, vékony rétegét hajtsuk ki, és utána tegyük fel a készüléket.

- A baba kétrészes ruhában alszik, és a kisnadrág gumírozása rossz irányba tolja a készüléket.

- Bizonyos modelleket nem a babán kell bekapcsolni, hanem fix felületen, és utána kell a pelenkára helyezni.

- Végül pedig: egyszerű, de gondoljunk erre is – tényleg riasztást hallottunk és nem az elem lemerülését jelezte a készülék?

 

További gyakori hibaforrások

A másik hibaforrást is ki kell zárni, ami ráadásul sokkal fontosabb, mint a bosszantó, de veszélytelen téves riasztások elkerülése. Ha a készülék olyan mozgásokat mér be, amelyek nem a babától erednek, akkor nem riaszt olyan esetben, amikor indokolt lenne! Nagyon fontos: ki kell zárni minden olyan külső hatást, melyet a készülék mozgásként érzékelhet. Gondoljunk bele, a készüléknek egy 2-3 kg-os baba légzését kell észrevennie, tehát nagyon apró mozgásokról van szó.

Néhány példa arra, amikor külső mozgásokat is érzékel a légzésfigyelő.

- A kiságyhoz hozzáér a felnőttek ágya. Ha éjszaka forgolódunk, meglökjük a babaágyat.

- Ventilátor, klíma, huzat és hasonló légmozgások irányulnak a kiságy felületére.

- A kiságy hozzáér a radiátorhoz.

- Kisállat alszik a kiságy lábánál.

- Forgóka van a kiságyra szerelve. Ha nincs is bekapcsolva, de inog, hintázik, ami az egész kiságyat mozgásba hozhatja.

- A kiságy lábai nem fixek. Ringó bölcső vagy rezgő kiságy nem alkalmas légzésfigyelő használatához!

- A szülőkkel közös ágyban alszik a baba.

- Több baba alszik egy kiságyban.

- Túl magasra állítottuk az érzékenységet.

- Az egész épület rezeg (pl. járműforgalom, útépítés miatt).

Hogyan győződhetünk meg róla, hogy a légzésfigyelő nem érzékel ilyen környezeti tényezőket?

Üres kiságyban kapcsoljuk be a készüléket és néhány méterrel lépjünk hátrébb. Ekkor elvárt, hogy a készülék a használati utasítás szerinti módon beriasszon. Ha ez nem történik meg, vegyük sorra az említett környezeti tényezőket és zárjuk ki azokat!

Vezetékek elhelyezése

A légzésfigyelő vezetékét úgy kell elvezetni, hogy azt a baba ne érje el, ne tudja magára húzni, ne gabalyodhasson bele. A bekapcsoló egységet szintén úgy helyezzük el, hogy a kicsi ne érje el.

Felkészülés vészhelyzetre

Az országban több helyen találhatunk babaelsősegély-tanfolyamot, tantermi és élő online formában is. Ezek a szakemberek által tartott tanfolyamok nemcsak a légzésfigyelő valós riasztása, hanem más veszélyek esetén szükséges teendőkre is felkészítik a szülőket.

A jó tanácsok nem helyettesítik a használati utasítás betartását. Minden légzésfigyelőt a saját használati utasítása szerint kell működtetni!

 

A cikkem megjelent a Hellobaby magazinban, nyomtatásban is.

 

Olvasd el ezt is ! 

MELYIK A LEGJOBB LÉGZÉSFIGYELŐ >>

https://babamerlegberles.hu/blog/37-melyik-a-legjobb-legzesfigyelo 

 

Kedvelt termékünk: 

https://babamerlegberles.hu/berelheto-eszkozok/felugyeleti-eszkozok/babysense-ii-orvostechnikai-legzesfigyelo

 

BABYSENSE LÉGZÉSFIGYELŐ >>